Türk Mutfağının Evrimi

Asya, Avrupa ve Ortadoğunun kavşağı konumunda ve Karadeniz, Ege ve Akdeniz ile cevrili olan Anadolu’nun yemek kültürü de coğrafi konumu gibi birçok farklı kültürün mutfağının kesişim kümesini oluşturur. Bunda çoğu bölgesinde hakim olan ılıman iklimin, verimli toprakların ve Anadolu’yu çevreleyen denizlerin varlığı da azımsanamaz.

Türkiye, toprak kalitesinin yanısıra yeterli güneş ve suya sahip olduğu için çok şanslı. Bunun sonucu olarak kaliteli meyve ve sebzeye, tanrının yeryüzüne en büyük armağanı olan ve sağlıklı bir diyetin vazgeçilmez parçası zeytinyağının ham maddesini oluşturan zeytin ağaçlarına, kaliteli ve lezzetli deniz ürünlerine ve hala dünyanın çoğu yerine mukayese edildiğinde nispeten insanca yetiştirilmiş canlı hayvan yetiştiriciliğine sahiptir. Bunlar lezzetli ve sağlıklı beslenmenin en önemli kriterlerini oluşturur. Ama tabi ki tek başına yeterli değildir. Zengin bir yemek kültürü mirasa Türk mutfağının tamamlayıcı unsurudur.

Türkleri tarihin erken devirlerinden Asya’da görüyoruz. Yazılı tarih 11. Yüzyılda Selçuklularla birlikte Türklerin Anadoluya gelişlerinden bahsediyor. O dönemlerde Hindikuş’tan Anadolu’ya, Basra Körfezi’nden Orta Asya’ya kadar geniş alanın kontrolü Selçuklularda. Birkaç yüzyıl sonra Osmanlı’yı görüyoruz tarih sahnesinde ve 17. yüzyılda  Osmanlı İmparatorluğu Akdeniz Havzası’nda etrafındaki tüm toprakların kontrolünü elinin altında tutuyor; Güneydoğu Avrupa, Batı Asya, Kafkasya ve Kuzey Afrika,. Basit bir hesap yapacak olursak, 800  yıl boyunca Türk hakimiyeti altında kalmış olan bir coğrafyada bugün bir yemeğin Türk mutfağına mı ait yoksa Suriye, Yunan veya  Lübnan mutfağına mı ait olduğunun ayrımını yapmak çok zordur. Kaldi ki Türkiye’nin çeşitli yörelerinin mutfakları birbirinden tamamen farklı karakteristiktedir.